Informacje z gminy Ujście.
03.10.2014

Gmina Ujście złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dotyczący zakupu samochodu pożarniczego średniego dla  jednostki OSP w Ujściu, która funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. W przypadku przyznania środków, jednostka OSP w Ujściu otrzyma samochód w I połowie 2015 roku. Planuje się, że zakup samochodu o wartości 912.660 zł, zostanie w 80% dofinansowany ze środków WRPO – wkład gminy wyniesie więc 182.532 zł.  


29 września 2014 r. w ratuszu odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKP nt. przejęcia w formie nieodpłatnego nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, z prawem własności posadowionych na nich budynków i budowli, dotyczących terenów, leżących w gminie Ujście, które stanowią część byłej linii kolejowej na odcinku Piła –Czarnków. Nieruchomości te obejmują swoim obszarem powierzchnię ok. 24 ha w miejscowości Mirosław, Jabłonowo, Kruszewo, Węglewo, Ujście. Przedmiotowe nieruchomości zabudowane są m.in. byłymi budynkami dworcowymi w Jabłonowie i Kruszewie. W spotkaniu uczestniczyła p. Maria Janyska – poseł na Sejm RP, która od samego początku wspiera starania gminy o przejęcie tych nieruchomości.


1 października 2014 r. w ratuszu gościł p. Ryszard Sikora – dyrektor poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który wspólnie z Burmistrzem Ujścia, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Ujściu, radnym Władysławem Tarnawskim oraz radną Grażyną Rzeczycką dokonywał wizytacji terenu, na którym mają przebiegać 3 warianty budowy ujskiej obwodnicy -  tj. m.in. teren Osiedla Górnego, Ługów Ujskich. Samorząd ujski aktualnie przeprowadza wśród mieszkańców Ujścia (Osiedla Górnego, Osiedla Hutnika, Osiedla Szklary, ul. Ogrodowej) i Ługów Ujskich sondaż nt. wariantu obwodnicy, którego rezultat zostanie przekazany do poznańskiego oddziału GDDKiA. Stanowisko gminy Ujście w sprawie wyboru wariantu będzie zależało od jego wyników. Rada Miejska w Ujściu podczas X sesji w dniu 13 sierpnia 2007 r. wybrała do realizacji wariant nr 3. Przyjęcie wariantu nr 2, proponowanego przez poznański oddział GDDKiA, nie wyprowadzi ruchu z miasta, ponieważ obecnie przy drodze krajowej nr 11 mieszka 763 osób, a przy zastosowaniu wariantu nr 2, przebiegającego pomiędzy Osiedlem Górnym, a ul. Ogrodową,  965 osób. Termin realizacji tego zadania nie uległ zmianie i jest określony na po roku 2020. W dniu 15 października br. na terenie gminy ponownie gościć będzie p. Ryszard Sikora.


2 października 2014 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Ujściu, przy obecności Starosty Pilskiego, Proboszcza Parafii pw. Św. Mikołaja w Ujściu oraz Burmistrza Ujścia, odbyło się spotkanie z osobami, którzy organizowały Powiatowo-Gminne Dożynki w Ujściu. Starosta i burmistrz wręczyli stosowne podziękowania  organizatorom: pracownikom starostwa w Pile i urzędu w Ujściu, pracownikom Ujskiego Domu Kultury, ks. Proboszczowi , straży pożarnej, policji, Kole Gospodyń w Ujściu oraz starostom dożynek.


Rozpoczęły się prace związane z utwardzeniem istniejącego ciągu pieszego schodów terenowych na Osiedle Szklary II w Ujściu. Wykonawcą zadania jest Zakład Ogólnobudowlany Janusz Szczap z Piły. Zadanie zostanie wykonane do 10 listopada br..


Marta Górzna
Urząd Miejski w Ujściu