Powszechny Spis Rolny 2010 (PSR 2010) 1 IX-31 X 2010 r.
13.08.2010
W związku z rozpoczynającym się 1 września Powszechnym Spisem Rolnym, Główny Urząd Statystyczny, informuje iż:
- Spis rolny 2010 zostanie przeprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
- Powszechny Spis Rolny 2010 to pierwszy spis realizowany od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Powszechny spis rolny to największe ogólnopolskie badanie statystyczne rolnictwa.
- PSR 2010 obejmie ponad 1,85 mln gospodarstw rolnych.
- Po raz pierwszy w spisie zostaną zastosowane wyłącznie formularze elektroniczne!
- Po raz pierwszy w spisie zostaną wykorzystane informacje pochodzące ze źródeł administracyjnych!

W tym roku możliwe są następujące metody spisu:

Od 1 września do 17 października br. - samospis internetowy. Na stronach internetowych www.stat.gov.pl, oraz www.spis.gov.pl będzie udostępniony elektroniczny formularz przeznaczony wyłącznie dla Państwa i tylko Państwo będą mogli uzyskać do niego dostęp (on-line). Pamiętajmy! Od momentu pierwszego zalogowania do formularza dane można wprowadzać i uzupełniać przez 14 dni. Przed rozpoczęciem spisu elektroniczne formularze spisowe dla każdego gospodarstwa rolnego zostały już częściowo wypełnione dostępnymi danymi pochodzącymi ze źródeł administracyjnych. Brakujące dane należy uzupełnić, a jeśli pojawią się błędne informacje - skorygować je. Szczegółowa instrukcja wypełniania formularza dostępna będzie na stronach internetowych www.stat.gov.pl oraz www.spis.gov.pl

Dla gospodarstw, które nie mają dostępu do Internetu istnieje możliwość samodzielnego spisania się metodą off-line. Polega ona na wypełnianiu \"czystych\" formularzy elektronicznych, które nie zawierają żadnych danych. Formularze można pobrać na nośnikach elektronicznych w Gminnym Biurze Spisowym (Urząd Gminy) i Wojewódzkim Biurze Spisowym (Urząd Statystyczny).

Od 8 września do 31 października br. ankieterzy statystyczni będą realizować wywiady telefoniczne. Skontaktują się z tymi użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spisali się przez Internet. Ankieterzy są pracownikami urzędów statystycznych i dzwoniąc do respondentów są zobowiązani podać swoje dane identyfikacyjne. Tożsamość ankieterów można w każdej chwili sprawdzić w wojewódzkim urzędzie statystycznym.

Od 8 września do 31 października br. użytkownicy gospodarstw rolnych, którzy wcześniej nie dokonali samospisu lub nie spisali się poprzez wywiad telefoniczny, zostaną odwiedzeni przez rachmistrzów spisowych. Pamiętajmy! Rachmistrz spisowy musi nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. Rachmistrz jest osobą przeszkoloną w zakresie przeprowadzania spisu i złożył na piśmie przyrzeczenie bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej. Rachmistrz przeprowadzając wywiad będzie wprowadzać informacje do przenośnego urządzenia elektronicznego - hand-held. Zebrane dane będą automatycznie kodowane i przesyłane do serwera GUS.

Ulotki:
Ulotka - samospis
Ulotka - spis rolny